Co powinno się wiedzieć o Międzynarodowym Dniu Tolerancji?

Co powinno się wiedzieć o Międzynarodowym Dniu Tolerancji?

Praktycznie 25 lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO został wyznaczony Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który obchodzi się 16 listopada. Sporo osób coraz częściej boryka się z brakiem tolerancji i to właśnie ten dzień ma to sygnalizować. Prośba do licznych instytucji publicznych, naukowców oraz rządów tego typu jest zachętą do tego, by szukali rozwiązania tego dużego problemu. Edukowanie, ale także tworzenie licznych paneli dyskusyjnych ma na celu propagowanie tolerancji oraz brak agresji wobec osób skrzywdzonych z wielu powodów, co zdaniem organizacji UNESCO jest dobrą metodą przeciwstawiania się różnym nietaktownym zachowaniom w tym zakresie.

Systematycznie tworzące się akty agresji, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i wszelkich nietolerancji, były powodem stworzenia tejże inicjatywy. Zarejestrowano jednak, że to właśnie te grupy mają do czynienia z bardzo częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez rówieśników. Celebrowanie Międzynarodowego Dnia Tolerancji ma okazać się zbawienne w znalezieniu głębszych przesłanek kiełkowania braku akceptacji, ale także mają alarmować, jak krzywdzące mogą być przejawy braku akceptacji dla osób dręczonych. Tego rodzaju działania być potrzebne do tego, by dociec, czym tak naprawdę jest poszanowanie nie swoich praw i cudzej własności, ale również przedstawić, czym jest uznanie i zaakceptowanie różnic indywidualnych. Ponadto ma pouczać, uczyć umiejętności słuchania, rozumienia innych ludzi, ale także uznania różnego rodzaju kultur.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji - jak celebruje się go w naszym kraju?

Prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast ogłosili wspólny apel, w którym pokazują wielkie oparcie dla ofiar fizycznej i werbalnej agresji wynikającej z homofobii oraz rasizmu. Prezydenci miast takich jak Warszawa, Gdańsk, Poznań, Lublin oraz Katowice zaaprobować swoim podpisem ten manifest. Solidarność dnia 16 listopada będzie podkreślana poprzez wywieszanie tęczowych flag oraz podświetlenie budynków, jak zasygnalizował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Głównie w tęczowych barwach został podświetlony most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.

Zostaw komentarz

Brak kometarzy