Zmaganie się z zanieczyszczeniem

Zmaganie się z zanieczyszczeniem

Raptem parę dni temu można było świętować Dzień Czystego Powietrza.Z tego właśnie faktu należałoby nabrać nieco refleksji nawiązujących do dość dużego problemu, który daje o sobie znać na obszarze całego kraju. Mowa tu naturalnie o smogu, który z pewnością potrafi okazać się dla wielu ludzi naprawdę niebywale groźny. Substancje chemiczne, którymi oddychamy w zasadzie każdego dnia, niewątpliwie mają związek z nieustannym rozszerzaniem się wszechobecnego koronawirusa, z którym boryka się praktycznie cały świat już prawie rok. Naprawdę warto regularnie nauczać czym jest degradacja środowiska a także jakimi metodami można z takim problemem walczyć.


W kilku programach telewizyjnych, z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza poruszony został ten właśnie temat. Przede wszystkim trzeba mieć pojęcie, że obecnie w Polsce rozpoczął się grzewczy sezon, a wraz z nim wrócił również problem ze smogiem. Skuteczne i ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań to jeden z najkorzystniejszych sposobów na zapobieganie degradacji powietrza. Mniej więcej połowę smogu w naszym kraju produkujemy sami w domach, o czym napomniał Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeżeli nie wyeliminujemy kotłów zanieczyszczających nam środowisko, nie rozwiążemy tego kłopotu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK również włączył się do walki z ze zdegradowanym środowiskiem. Produkowana przez wspomnianą spółkę energia, za ok. 10 lat będzie zeroemisyjna, jak zadeklarował Prezes spółki, Piotr Woźny. Miejmy na uwadzę także to, że problem ze smogiem oraz z COVID możemy ze sobą bezpośrednio połączyć. Plaga COVID najpierw dała o sobie znać w krajach o ogromnie wysokiej degradacji powietrza, a więc w przemysłowych regionach Chin a także we włoskej Lombardii.


W kwestii smogu niewątliwie warto także być świadomym tego, co zasadniczo jest decydującą przyczyną. Otóż jest to tzw. niska emisja, odpowiadająca za pojawienie się w powietrzu wielu szkodliwych substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Wiedza dotycząca tych wspomnianych aspektów jest wyjątkowo ważna, głównie z powodu naszego zdrowia oraz zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Zostaw komentarz

Brak kometarzy