Początek szkoły a Covid-19

Początek szkoły a Covid-19

W tym tygodniu uczniowie mają iść do szkół oraz przedszkoli, jednak mimo to dalej zwątpienie wywołuje pandemia koronawirusa, z którą się staramy zwalczyć od samego początku roku. Z całą pewnością fakt, iż od marca uczniowie pobierają lekcje bez wychodzenia z domów, było jednym z powodów, przez które mogliśmy wstrzymać w naszym kraju natężony rozwój pandemii. Jednakże czy pandemia aktualnie będzie aż tak spokojna, żeby pozwolić dzieciom uczęszczać na lekcje i udostępnić żłobki, przedszkola oraz szkoły?

Wszyscy mają własne racje

Nie możemy podać łatwej odpowiedzi, co będzie najlepsze - puszczenie dzieci do placówek oświatowych, czy mus kontynuowania internetowego nauczania. Przykładowo osoby mające wątpliwości a także epidemiolodzy są zdania, iż to rzeczywiście maluchy ekspresowo rozsiewają wszelkie bakterie oraz wirusy, a szkoły są niestety miejscem, w którym choroby rozwijają się. Taka wizja jest bardzo dobrze nam znany - na zajęcia przybędzie jedno dziecko z infekcją a dalej choruje znacznie więcej dzieci.

Z drugiej strony zaprowadzono całą masę metod, do których muszą się dopasować placówki oświatowe, żeby mieć możliwość ugościć jeszcze raz swoich podopiecznych. Aczkolwiek czy to doskonałe rozwiązanie, żeby ogromna ilość uczniów była w tej samej sali lekcyjnej? Czy możemy czuć się pewni, że najmłodsi podopieczni będą w stanie postępować zgodnie z zaleceniami? Naukowcy głoszą, iż niespecjalnie.

Na naukę przez Internet narzekają niejedni rodzice a także uczniowie. Przede wszystkim wpłynęło to na uczniów liceum, którzy komunikują, iż przez kilka miesięcy nauczania w domu będą niespecjalnie przygotowani do egzaminu maturalnego (chociaż z drugiej strony w 2020 roku matura nie przebiegła wcale najgorzej). Ważne okazuje się również to, iż nie wszyscy uczniowie będą mieć komputer i Internet. Wśród rodzin wielodzietnych jest tak, że w mieszkaniu znajduje się wyłącznie jeden laptop. Rodzice miewają zatem zagwozdkę przy organizowaniu swoim pociechom nauki jednocześnie.

Społeczne relacje mogą okazać się również kluczowe. Szkolne placówki stanowią bardzo ważny element w psychologicznym rozwoju nastolatków. W oświatowych placówkach poznajemy życie wśród społeczeństwa i uczymy się zawierać relacje oparte na przyjaźni. Oczywiście w obecnej chwili problemy życia w społeczeństwie okazują się być niekoniecznie ważne, bo najbardziej liczy się zdrowie uczniów, ich rodziców i pedagogów.

To od samych uczniów oraz pedagogów zależy najwięcej

Rozwijanie się pandemii zależy pewnie od kwestii, czy dzieci będą przestrzegały zapisów ustalonych przez sanepid oraz czy opiekunowie będą mogli to przestrzeganie obostrzeń egzekwować. Sceptycy komunikują, iż zaproszenie uczniów do szkół zrodzi gwałtowny rozwój choroby, więc w rezultacie placówki oświatowe zostaną niedostępne lada chwila. Warto oglądać na bieżąco wiadomości, bowiem na samym początku tego miesiąca sporo może się zmienić.

Zostaw komentarz

Brak kometarzy